קהילת נכי צה"ל - מבצעים והטבות לנכי צה"ל

קהילת נכי צהל

אתה נמצא ב: קהילת נכי צה"ל > מאמרים > התאמת רכב לנכים

מאיפה מתחילים - מה הם הפתרונות שיש כיום בשוק? - סקירה

ככל שמתפתחת הטכנולוגיה משתכללת והולכת גם הניידות ויכולות התנועה של נכים. עזרים מתקדמים בהתאמה אישית מבטיחים לנכים שימוש יעיל ומיטבי ברכב, דבר המקל עד מאוד על העצמאות בכלל ועל הניידות בפרט. על נכה הרוצה להתאים את רכבו לצרכיו לעבור דרך השלבים הבאים:

להגדיר צרכים

תחום רכבי הנכים כיום הולך ומשתכלל בהתאם לחידושים הטכנולוגיים. חברות התמחות בהנגשת הרכב עורכות התאמה מיטבית של המכשור לסוג הנכות והמגבלה של הנכה. נכי צה"ל זכאים למהנדס רכב לפני כל החלפת רכב שזה ייקבע זכאות לציוד נוסף כמו : כיסא אורטופדי, כריות ועוד.

להכיר את ההיצע הקיים

ישנם אמצעים רבים המקלים על הנהג הנכה בזמן נסיעה.

עזרים הקשורים לנהיגה:

ערכות נהיגה מכאניות הכוללות מערכות עזר להיגוי (הגה קטן ורך, הגה בזוית שונה ועוד), מנגנוני יד (ברקס וגז באצבעות ולא בכפות הרגליים), דוושת תאוצה לרגל שמאל (למוגבלים ברגל ימין), אמצעי אחיזה להגה למוגבלים בהפעלת הידיים והרשימה עוד ארוכה.

מערכות נהיגה אלקטרוניות הכוללות ג'ויסטיק להכוונת הרכב, מנגנוני יד אלקטרוניים, הגה חשמלי, הפעלה קולית ועוד.

מערכות עזר לנהיגה כגון לוח פיקוד באמצעותו ניתן להפעיל איתותים, צופר ואורות דרך לוח פיקוד מיוחד; סורק הילוכים מיוחד; לוחות פיקוד חשמליים המאפשרים הפעלת מערכות משניות ועיקריות של הרכב בלחיצת כפתור, לרבות, מערכות התנעה, לחיצה על בלם, פתיחת מעלית, פתיחת דלתות וחלונות ועוד.   

עזרים הקשורים לכניסה ויציאה מרכב נכים:

כניסה ויציאה מרכב נכים - מעליות למיניהן ומעלון שמאפשרים הרמת האדם לרכב ו/או הרמת כיסא הגלגלים לרכב וכן בסיסים חשמליים לכיסאות שיאפשרו תזוזה והשלמת פעולות של כניסה ויציאה מהרכב בקלות. בכדי להקל בגזרה זו נהוג גם לבצע ברכב נכים הנמכת רצפה או הגבהת גג. כאשר הנהג גבוה במיוחד (גם ביושבו בכיסא גלגלים) או כאשר גג הרכב נמוך מידי, ניתן לבצע הנמכת הרצפה או הגבהת גג הרכב, מה שמשפר את נוחות הכניסה והיציאה מהרכב וגם תורם לבטיחות הנסיעה על ידי הגדלת טווח הראיה, משפר את נוחות הנהיגה על ידי כך שמונע התכופפות או מתיחה של ראש הנהג בעת הנסיעה וכדומה.

עזרים הקשורים לבטיחות:

כדי להבטיח את בטיחות הנסיעה משולבים ברכב נכים אמצעי בטיחות למיניהם הכוללים, בין היתר, משענת ראש מתקפלת עם לחצנים מיוחדים המפעילים מפעיל מערכות עזר באמצעות לחיצה עם הראש, מה שמקל על כניסה ויציאה מהרכב, מגן על בטיחות הראש ומאפשר הפעלה נוחה של הרכב; מצלמה המגדילה את שדות הראיה של המראות; חיישנים לנסיעה אחורית המתריעים בעת התקרבות מסוכנת לאובייקט חיצוני; חיישני קרבה קדמיים; מערכת למניעת תאונות דרכים המתריעה על מצבי סכנה בכביש ועוד.

עזרים התלויים בסוג הרכב:

כל רכב יכול לשמש כרכב נכים. לרכב קטן נחוצות התאמות שונות ממיני ואן או מג'יפ בהם חייב למשל שיהיה מעלון.

לסיכום

התאמת רכב לנכים היא פעולה מורכבת ורבת פנים המצריכה בירור מעמיק של המגבלה והיכרות עם העזרים שעשויים להקל עליה בזמן נהיגה.

דירוג דף:
0 הצבעות [ממוצע: 0]
הדפס עמוד שלח לחבר
אתרי אינטרנט בקהילת נכי צהל
יענקלה פרוימן יענקלה פרוימן
יענקל'ה פרוימן כתיבת תוכן לאתרי אינטרנט, כתיבה מקצועית, כתיבה יוצרת, כתיבת מאמרים ואוטוביוגרפיה
אוסף סמלי קקל אוסף סמלי קק"ל
אוסף סמלים ייחודי של הקרן הקיימת לישראל. האוסף המקיף והמלא ביותר של סמלי העצמאות מקום המדינה.

כל הזכויות שמורות © מוזה פרסום קידום עסקים ושיווק באינטרנט

פותח ע"י: וויז גרופ - בניית אתרים